Dívčí fotbalový klub Holešov o.s.

DFK Holešov – TJ Březůvky: 5:2 (2:1)

Houževnatý soupeř s nepříznivou bilancí pro Holešov – tak lze charakterizovat celek Březůvek, který zavítal ve 4. kole krajské fotbalové soutěže žen do Holešova. Oba týmy byly citelně oslabeny – na hřišti chyběly maturující či reprezentující gólmanky, a proto se do domácí branky statečně postavila Veronika Víznerová; holešovský celek navíc postrádal dlouhodobě zraněné Pospíšilovou a Fojtovou, a proto dostaly opět příležitost naděje z žákovského týmu – v základní sestavě se znovu objevila Maja Foltýnová a letošní premiéru absolvovala i Natalie Hermanová. DFK zahájil tradičním náporem, a i když jeho hra vypadala občas chaoticky a neuspořádaně (ve středové dvojici se nepříliš dařilo zdravotně indisponované Monice Řihákové), ujal se ve 12. minutě vedení: po skvěle zahraném rohovém kopu Adrianou Ševčíkovou se krásně hlavou trefila Eva Zderčíková a zahájila tak svůj střelecký koncert… Své skóre mohla navýšit po čtvrthodině, kdy po pravé straně individuálně pronikla do šestnáctky Jiroušková, ale její centr kanonýrka Holešova nezužitkovala … Řada domácích šancí opět zůstala nevyužita, a tak snaha Březůvek vyvrcholila v 30. minutě, kdy po minele stoperské dvojice soupeř srovnal na 1:1. Naštěstí domácí opět zvedli hlavu, opakovanými ataky se snažili o navýšení skóre a ve 43.minutě opět udeřili: po rohové kopu Ševčíkové a závaru v malém vápně se nejlépe orientovala Zderčíková a Holešov šel do šaten s vedením 2:1. Když v rozmezí pěti minut přidala ve druhé půli Eva Zderčíková po pěkných individuálních akcích další dvě branky, zdál se být zápas rozhodnut, ale nebylo tomu tak: domácí hráčky fyzicky zcela odpadly a přepustily iniciativu na kopačky soupeře, který tohoto stavu okamžitě využil: po nedohraném souboji Klevetové unikla jejich hráčka po pravé lajně, náhradní brankářka Zichalová se nechala příliš vylákat do pole a hostující útočnice pohodlně skórovala hlavou do prázdné branky. V následujících minutách se lámal tzv. fotbalový chléb: Březůvky urputně útočily a snažily se o otočení skóre zápasu, zatímco domácí hráčky kupily chybu za chybou a nemohly se stále dostat do svého tempa hry. Štěstí stálo opět na straně Holešova – spolu s nezměrnou bojovností domácích děvčat udělala definitivní tečku za zápasem krásná individuální akce Adriany Ševčíkové, která v 86. minutě dokázala obejít několik hráček soupeře a stanovila konečné skóre na 5:2. Holešov získal cenné tři body zaslouženě díky bojovnosti a soudržnosti celého týmu, ale tentokrát se na vítězství hodně nadřel …

Veronika Víznerová začala utkání v brance a blýskla se zázračnými zákroky, když ji soupeřky několikrát z bezprostřední blízkosti nedokázaly překonat, v druhé půli pak odvedla na postu pravé obránkyně spolehlivý výkon a patřila mezi pilíře týmu. Terezka Pospíšilíková roste zápas od zápasu na postu stoperky ve spolehlivou hráčku, její hra tělem je neopakovatelná a jen nedostatek zkušeností ji občas připraví nepříjemné fotbalové chvíle; roste z ní fotbalová osobnost a její pojetí hry je pro Holešov velkým přínosem. Katka Božková podala ve svém dalším utkání opět dobrý výkon a patřila mezi domácí opory, v takovýchto zápasech sbírá cenné zkušenosti a její řešení herních situací a vytříbená technika jsou příkladné. Kája Kozlanská zaskočila úspěšně na předstoperském postu, po celý zápas sváděla urputné souboje s o hlavu vyšší soupeřkou a na vítězství má velký podíl. Ema Jiroušková se řadu minut hledala a v závěru zápasu jí stejně jako ostatním docházely síly; škoda jen, že její nefotbalová technika ji výrazně limituje v proměňování šancí a rozehrávce. V záložní řadě dominovala pěkným kolektivním výkonem Adriana Ševčíková – kromě individuálních průniků se snažila o spolupráci s útočnicemi, výborně rozehrávala standardní situace a sama bezchybně vyřešila gólovou šanci v závěru zápasu. Monika Řiháková hraje v únavovém útlumu – pokud tempu zápasu stačí, představuje pro soupeře velké nebezpečí, ale v případě jejího herního výpadku trpí souhra celé zálohy. Eliška Klevetová opět sbírala zkušenosti v základní sestavě, potřebuje však zlepšit kondici a zvýšit důraz v osobních soubojích, ve kterých často ztrácí míče. Příjemným překvapením byl výkon Natky Hermanové, která zaskočila v záloze za nemocné spoluhráčky; její rychlost a přímočarost často na soupeřky platily a výkon Natalie byl více než nadějný. Maja Foltýnová si opět zahrála po boku zkušenějších děvčat a měla možnost nejen sbírat minuty na trávníku, ale i cenné zkušenosti. Zápasu jednoznačně vévodila útočnice Eva Zderčíková: její úžasný čich na gólové situace, schopnost změnit tempo zápasu ve prospěch vlastního týmu či povzbuzování mladších spoluhráček jsou příkladné a pro Holešov nenahraditelné. Kristýna Zichalová se do hry zapojila v druhé půli, kdy zaskočila v brance a podala v ní spolehlivý výkon; obdržený gól jde na vrub její brankářské (ne)zkušenosti. Premiéru si odbyla i Tereza Křepelková, která zasáhla do zápasu v jeho závěru. Získané body jsou pro Holešov velmi cenné a nezbývá nežli litovat promarněného domácího zápasu s Babicemi ….

Sestava: Víznerová